Projekty aktów notarialnych po 17.08.2015

Witam Państwa

    Od 17 sierpnia br. wchodzą nowe przepisy dotyczące poświadczenia dziedziczenia i dokonywania odmowy dokonania czynności notarialnej. Zamieszczam swoje autorskie projekty aktów notarialnych dostosowane do nowych przepisów. Nie są to projekty zatwierdzone przez Radę Izby Notarialnej w Poznaniu, zatem proszę je traktować jako pomoc w pracy, a nie wiążący wzór.

    Dziękuje za konsultacje przy sporządzaniu powyższych projektów pp. not. Małgorzacie Muszalskiej, Sławomirowi Łakomemu i Szymonowi Posadzemu. Będę wdzięczny za uwagi, które, jak nas zapewnił administrator strony, możecie Państwo po zalogowaniu się na stronie Izby, zamieszczać.

pozdrawiam

Maciej Celichowski

Protokół dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia

Projekt odmowy dokonania czynności

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Biorą udział w konwersacji

 • W związku ze zmianą przepisów prawa o notariacie w zakresie aktów poświadczenia dziedziczenia pojawia się zagadnienie związane z wysyłaniem przez notariuszy aktów poświadczenia dziedziczenia do właściwego starosty oraz do Urzędu Skarbowego

  Od 17 sierpnia na akcie poświadczenia dziedziczenia brak jest podpisów osób biorących udział przy protokole dziedziczenia – stąd też brak jest numeru PESEL oraz adresu zamieszkania spadkodawcy.

  W związku z otrzymanym przeze mnie telefonem ze Starostwa –do dokonania zmiany wpisu w ewidencji gruntów potrzebny jest PESEL i adres zamieszkania . Ich brak blokuje przepływ informacji między urzędami.

  Wydaje się, że podobny problem zaistnieje w przypadku Urzędu Skarbowego – brak adresu zamieszkania zblokuje możliwość wydania decyzji o wymiarze podatku spadkobiercom którzy nie złożyli deklaracji w ustawowym terminie.

  W związku z powyższym zwracam się z uprzejmym zapytaniem czy może któryś z notariuszy naszej Izby spotkał się już z tym problemem?
  Czy istniałaby możliwość ustalenia wspólnej praktyki w tym zakresie?

  0 Lubię
 • Oczywiście w komentarzu poniżej chodziło mi o brak na APD PESEL i adresu zamieszkania spadkobierców a nie spadkodawcy.

  0 Lubię