Przedsięwzięcia europejskiego notariatu związane z digitalizacją

Izba Notarialna w Poznaniu aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach europejskiego notariatu związanych z digitalizacją. Szczególnie ważna jest w tym zakresie współpraca z notariatem niemieckim, a w szczególności z partnerską Izbą Notarialną w Poczdamie i z zaprzyjaźnioną Izbą Notarialną w Dreźnie.

Nasza Izba  jest "ambasadorem polskiego notariatu" w kontaktach z notariatem niemieckim.
W dniach 15 - 17 września 2016 roku współorganizowaliśmy 6. Seminarium polsko - niemieckie w Gnieźnie, którego tematyka dotyczyła spraw związanych z digitalizacją pracy notariusza oraz rolą notariusza w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i zapobiegania terroryzmowi. Seminarium otwierał Prezes RIN w Poznaniu Tadeusz Paetz. Moderatorem był dr Andrzej Rataj, a wykłady ze strony środowiska naszej Izby wygłosili dr Wojciech Kwarciński i Sławomir Łakomy. Seminarium to zostało bardzo wysoko ocenione przez jego uczestników i zaproszonych gości. Warto zauważyć, że było finansowane ze środków Krajowej Rady Notarialnej przy wsparciu PZU S.A. Na otwarciu Seminarium był Prymas Polski i Prezydent Gniezna.

Tematyka digitalizacyjna zdominowała również 6. Drezdeńskie Forum Prawa Notarialnego, które odbyło się w dniu 27 stycznia 2017 roku w Dreźnie. Podczas tego spotkania naszą Izbę reprezentował Sławomir Łakomy. Niemieccy notariusze zajmowali się przede wszystkim budową elektronicznego archiwum aktów notarialnych przy Federalnej Izbie Notarialnej w Berlinie, a także omawiali projekty zmian w zakresie programów informatycznych do obsługi kancelarii notarialnych, jak również prognozowali kierunki, w których postępować będzie digitalizacyjna ewolucja w notariacie.

Sławomir Łakomy, członek RIN w Poznaniu

1

Drezno - stół prezydialny

2

Gniezno - stół prezydialny

3

Gniezno - wykład

 

 

 

 

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze
  • Brak komentarzy